Keçe Duvar Saksısında Hangi Bitkiler Yetiştirebilir ?

Keçe duvar saksısı denildiğinde insanlar sadece dekoratif olarak papatya veya yeşil yapraklı bitkiler yetiştirildiğini düşünüyor. Aslında bu doğru bir düşünce değildir. Keçe duvar saksısında doğru bir bakım ve ilgi ile sebze, meyve, yeşil yapraklı bitkiler yetişebilir. Duvarlarınızı çiçeklerle doldurarak hoş bir görüntü oluşturabilir veya sebze, meyve yetiştirerek bahçede yapmak istediğiniz hobiyi evde gerçekleştirebilirsiniz. Peki Keçe Duvar Saksısında Hangi Bitkileri Yetiştirebilirsiniz ?

Çok uğraş ve ilgi gerektirmeden marul yetiştirebilirsiniz. Marul, diğer bitkilere göre daha uyumlu olduğundan dolayı pratik bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Marketlerden veya çiçekçilerden marul tohumu tedarik ederek Keçe Duvar Saksılarınızda marul yetiştirebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz marulu satabilir veya afiyetle yiyebilirsiniz.

Güzel güneş gördüğü taktirde acı veya tatlı bir biber yetiştirebilirsiniz. Biber tohumu satın alarak veya biberin içinden çıkan küçük beyaz tohumları suya koyarak, suyun üstünde kalan tohumları ekebilirsiniz. Ektiğiniz biberlerin iyi bir güneş almasına dikkat ediniz. Yeteri kadar güneş almazsa biber büyümekle kalmaz ve kurumaya başlar.

Çoçukken pamukta yetiştirdiğimiz fasulyeleri artık Keçe Duvar Saksılarında da yetiştirebiliriz. İki çeşit olmak üzere yetiştirilebilecek fasulye vardır. Bize en uygun olan ve ekmemiz gereken “Çalı” fasulyesidir. Filizlenene kadar düzenli olarak sulamalıyız. Bu sırada ara sıra toprağı havalandırmak daha verimli fasulyeler yetiştirilmesini sağlar.

İklim koşullarına uygun olarak kuru veya nemli ortamda yetişebilen bitki olan papatya da kolayca saksılarda yetişebilir. Papatyanın tohumunu ektikten sonra önemli olan düzenli bir şekilde sulamak ve güneş almasını sağlamaktır.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir